Sokszor hallhattunk már arról, hogy a D-vitamin hiánya számos betegség kialakulását segítheti elő, mint pl. a cukorbetegség, asztma, magas vérnyomás, sclerosis multiplex, reuma, daganatok, stb. És minél nagyobb mértékű a D-vitamin hiány, annál nagyobb annak valószínűsége, hogy ezek a betegségek be is következnek. A súlyos D-vitamin-hiány pedig 50 százalékkal növeli a súlyos és krónikus betegségekben szenvedők esetében a halálozás kockázatát - mondja dr. Szabó András, a Semmelweis Egyetem II. sz. Gyermekgyógyászati Klinikájának igazgatója. Ezért lenne szerinte elengedhetetlen minden pl. rákos vagy kardiovaszkuláris betegségben szenvedő beteg D-vitamin szintjét normalizálni a kezelés mellett.
A D-vitamin ugyanis hormonként funkcionál, amely a legkülönbözőbb kedvező folyamatokat indítja be a szervezetben, így érthető, hogy jelentős hiánya esetén komoly problémák forrása lehet. Tumor esetében pl. kétszeresére nő a halálozás valószínűsége, ha a beteg nem kap megfelelő mennyiségű D-vitamint és ezért hiányállapotban szenved. A kardiovaszkuláris betegségek (infarktus, agyvérzés, érelmeszesedés) esetében kiderült, hogy még jobban csökkenti a halálozás kockázatát a D-vitamin-kúra, mint a tumorok esetében. Ezen kívül a cukorbetegség, a sclerosis multiplex és az autoimmun betegségek esetében is jelentősen növeli a túlélés esélyeit. Az adatok alapján dr. Szabó András szerint egyértelmű: szakmai alapelv minden beteg D-vitamin szintjét normalizálni.
Magyarországon a felnőttek 94 százaléka D-vitamin-hiányos, 21 százalékuk pedig nagyon súlyos D-vitamin-hiányban szenved. A gyerekek adatai jobbak: kétharmaduknak van D-vitamin-hiánya, és mindössze 5 százalékuké igensúlyos mértékű. Mindez azt jelenti, hogy 2 millió felnőtt és százezer gyerek van a legsúlyosabbnak tekintett D-vitamin-hiányos állapotban – állítja dr. Szabó András.
A legismertebb tévhitek a D-vitaminnal kapcsolatban:
Nem igaz, hogy a multivitaminok elegendő mennyiségben tartalmaznak D-vitamint.
A gyógyszerellenesek úgy vélik, elég ha D-vitamint tartalmazó ételeket fogyasztunk - pl. szardíniát, csukamájolajat, lazacot, gombát, stb. - azonban ezekből hatalmas mennyiséget kellene fogyasztani, hogy teljes D-vitamin szükségletünket fedezze. Csak élelmiszerrel nem tudjuk bevinni a szükséges D-vitamin mennyiséget.
Amerikában széles körben elterjedt, hogy tejbe, tejtermékekbe mesterségesen tesznek D-vitamint, ez igaz is és Magyarországon is vannak ilyen termékek, de nagyon kevés.
Forrás: semmelweis.hu