A leszokni vágyók számára 2013. február óta elérhető az Országos Dohányzás Leszokás Támogatási Módszertani Központ által működtetett telefonos - call center - szolgáltatás, amely az Országos Korányi Tbc és Pulmonológiai Intézetben található.
A call center ingyenesen elérhető 06 80 44 20 44-es zöld számán tapasztalt és képzett pszichológusok fogadják a leszokni vágyók hívásait. A call centerben dolgozó szakemberekhez 2013-ban több mint húszezer hívás érkezett, és a pszichológusok támogatásával sokan végleg leszoktak a dohányzásról.
A leszokás ideje alatt mindig más-más lelki megpróbáltatással kerül szembe aki szeretne leszokni a dohányzásról, ezért a leszokás támogató program keretében hat héten keresztül lehet tanácsot kérni a szakemberektől.
A Korányi Intézet munkatársa, Kiss Laura a call center szolgáltatásról elmondta, hogy ez lényegében egy beszélgetés-sorozat, amelynek során hétről hétre, előre egyeztetett időpontokban, 10-15 perces tanácsadás keretében segítenek a dohányosokon. Egy viselkedés alapú tanácsadásról van szó, ami azért fontos, mert a dohányzás egy rendkívül összetett függőség: a fizikai, vagyis a nikotin függőségen túl “megszokás alapú” függőségről is beszélhetünk. Ez utóbbi jelenti azt, mikor helyzetekhez, hangulatokhoz, érzelmekhez is kötődik a rágyújtás aktusa.
A call center pszichológusai ezt igyekeznek felszámolni oly módon, hogy úgynevezett viselkedéses stratégiákat beszélnek át a leszokni vágyókkal hétről hétre. A program során a jelentkezőknek dohányzási naplót kell vezetniük, ebben az elvonási tünetektől kezdve a leszokás minden fontos momentumát rögzítik. A viselkedéses stratégiákat - amiket a jelentkezők otthon kipróbálhatnak - lletve a dohányzási naplóban vezetett lépéseket és eredményeket a következő hívás alkalmával a szakemberekkel átbeszélik, majd a programban ezek mentén haladnak tovább.
Kiss Laura szerint fontos, hogy mindig új célokat tűzzenek ki, pl. a cigaretta mennyiség csökkentésére vonatkozóan is, de a leszokás napját is ki szokták jelölni, ez utóbbit nevezik a “Függetlenség napjának”.
A pszichológus elmondta, hogy az 50 év felettiek sokkal nagyobb arányban kérik a segítségüket a leszokáshoz. Ők ugyanis már egy olyan veszélyeztetett csoportba tartoznak, akiknél egyre nagyobb a szív- és érrendszeri betegségek kockázata és az ilyenfajta egészségügyi problémák kialakulásának esélyét jelentősen megnöveli a dohányzás.
A Korányi Intézet call centerének egy másik pszichológusa, Podován Zsófia a dohányzás okozta betegségek kapcsán elmondta, hogy nagyon sokan, a lakosság több mint fele érintett ebben a kérdésben. A pszichológus szerint a dohányzás amellett hogy növeli a betegségek kialakulásának valószínűségét, súlyosbítja a tüneteket is.