A körömrágás nagyon sok gyereket és felnőttet érint egyaránt, de beszélni senki sem szeret róla, pedig ez a rossz szokás akár súlyos problémákat is okozhat.
Az ujjszopás után a körömrágás a legelterjedtebb jelenség a gyerekek körében. Először 4-5 éves korban jelentkezik, és ha nem figyelünk rá, a rossz szokásból könnyen kényszercselekvés válhat, ami később komoly testi és lelki problémákat válthat ki. Szakemberek szerint a körömrágás az ujjszopást váltja fel, a meglepő azonban az, hogy ez a rossz szokás olyan gyerekeknél is előfordulhat, akik korábban nem szopták az ujjukat.
A körömrágási kényszer a félelemmel teli, izgalmi helyzetekben jelentősen megnő és szorongást idéz elő.
A kényszeres körömrágás a következő okokkal magyarázható:
Ön-nyugtatás: a stresszes helyzetekben pillanatnyilag oldja a feszültséget.
Stimuláció: sokan az unaloműzés miatt rágják a körmüket, tépik a körmöt körülvevő bőrt, stimulálva és ébren tartva ezzel saját magukat.
Tökéletességre törekvés: a kényszeres körömrágók a rágással próbálják a köröm felszínén levő egyenetlenségeket is eltüntetni, amivel pont az ellenkező hatást érik el.
Így válik a körömrágás egy soha véget nem érő folyamattá. Azok, akik rágják a körmüket elsősorban a feszültség csillapítása miatt sanyargatják magukat, de a tönkrement körmök és körömágyak látványa szorongást és szégyenérzetet idéz elő, amitől még feszültebbek lesznek.
A körömrágást, mint rossz szokást többféleképpen lehet kezelni, például a keserű körömlakk, fogpiszkáló, vagy rágógumi rágás, rendszeres manikűrözés vagy műköröm felhelyeztetése, stb segítségével. A kényszeres körömrágókat azonban sokszor a rossz íz, a műköröm vagy a ragtapasz sem tartja vissza. Az ilyen esetekben szakember segítségét kell kérni, aki gyógyszeres vagy pszichoterápiás kezelés alkalmazásával segíti a gyógyulást.
Forrás:
www.elmedoktor.hu
www.anyabarat.hu