Március 22. a Víz Világnapja, amely kapcsán azonban nemcsak a víz védelmének jelentőségére, hanem az egészségmegőrzésben betöltött szerepére is érdemes gondolni. Számtalanszor hallhatunk, olvashatunk arról, mennyire fontos egészségünk megőrzése érdekében a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel, mégsem köztudott, hogy milyen sok betegség hozható összefüggésbe folyadékfogyasztási szokásainkkal.
Az közismert, hogy ha rendszeresen kevés folyadékot fogyasztunk, azzal jelentősen megnöveljük egy esetleges veseprobléma kialakulását. Ma Magyarországon minden 10. ember érintett valamely vesebetegségben. A sokáig észrevétlen, majd hirtelen jelentkező, alattomos vesebetegségek azonban odafigyeléssel megelőzhetők. Dr. Reusz György, a Semmelweis Egyetem I. sz. Gyermekgyógyászati Klinika professzora szerint ezért is fontos tudni mit, mikor és mennyit igyunk, mert a megfelelő folyadékbevitellel sokat tehetünk a megelőzés érdekében.
Magyarországon a népbetegségnek számító elhízás, magas vérnyomás, cukorbetegség a legfontosabb vesebetegségre hajlamosító tényezők. A 2,5-3,5 millió hipertóniás és az 1,1 millió cukorbeteg tíz, illetve öt százaléka esetében alakul ki később veseelégtelenség.
Nem egyszerű azonban általánosságban meghatározni a szükséges napi folyadékmennyiséget, ugyanis számos tényező – az éghajlat, külső hőmérséklet, a páratartalom, a fizikai aktivitás mértéke, az elfogyasztott étel só- és víztartalma is – befolyásolja azt. Átlagos hőmérsékleti körülmények között az egészséges, átlagos fizikai aktivitású felnőttek számára napi 1,5-2 liter folyadékfogyasztás elégséges. Ennél több folyadék olyan betegségek esetén indokolt, melyek lázzal, hányással, hasmenéssel járnak, tehát amelyeknél kiemelten fontos a folyadékpótlás. Ám a professzor szerint azt is fontos tudni, hogy a túlzott, erőltetett folyadékfogyasztás akár vízmérgezést is okozhat.
A szomjúság oltására legideálisabb folyadék a tiszta víz. Nem javasolt az alacsony gyümölcstartalmú, a szintetikus, cukorral készített üdítőitalok, az energiaitalok és az alkoholtartalmú italok fogyasztása, ezektől ugyanis csak még szomjasabbak leszünk és felesleges kalóriát is tartalmaznak.
Vesénk védelmében íme néhány tanács a Nemzeti Vese Program szakmai ajánlásával:
Legyen fitt és aktív!
Étkezzen egészségesen és kerülje a túlsúlyt!
Fogyasszon megfelelő mennyiségű folyadékot, elsősorban vizet!
Ne dohányozzon!
Kerülje a vény nélküli gyógyszerek rendszeres szedését!
Rendszeresen ellenőrizze vércukorszintjét!
Ellenőrizze vérnyomását!
Ellenőriztesse vesefunkcióját, ha egy vagy több “nagy kockázati tényezővel” rendelkezik, úgy mint: a cukorbetegség, a magas vérnyomás, a túlsúly, vagy a családban előforduló vesebetegség.
Forrás: semmelweis.hu