Új cukorfogyasztási irányelvet dolgozott ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO). A világszervezet irányelve szerint a napi kalóriabevitel kevesebb mint 10 százalékára kellene csökkenteni a cukorfogyasztást. Sőt, javaslatuk szerint az lenne a legelőnyösebb ha a felnőttek és a gyermekek cukorbevitele egyaránt a napi kalóriabevitel 5 százaléka alá csökkenne. Ez nagyjából 25 gramm, ami 6 teáskanálnyi cukornak felel meg.
Ez még akkor is kevésnek tűnik, ha azt figyelmen kívül hagyjuk mennyi cukrot viszünk be a szervezetünkbe akaratlanul az olyan élelmiszerekkel, melyekről alapvetően nem is gondolnánk, hogy cukrot tartalmaznak.
A WHO által kidolgozott új irányelv az élelmiszerekhez és italokhoz az ipari feldolgozás során hozzáadott cukor - glükóz, fruktóz, valamint nád-, maláta- és répacukor - illetve a mézben, gyümölcslevekben, gyümölcslé koncentrátumokban lévő cukrok fogyasztására vonatkozik.
A friss gyümölcsökben, zöldségekben, tejben lévő cukorra az irányelv nem vonatkozik, ugyanis arra nincs bizonyíték, hogy ezek fogyasztása károsan hatna az egészségre.
Az irányelvet az a tény alapozta meg, hogy a naponta elfogyasztott cukormennyiség többségét olyan feldolgozott élelmiszerek fogyasztásával visszük be a szervezetünkbe amelyek véletlenül sem sorolhatóak az édességek közé. A cukorfogyasztást még mindig az édességevéssel azonosítjuk, holott egy kanál ketchup pl. 4 gramm, vagyis 1 teáskanálnyi cukrot tartalmaz, egy cukros üdítőben pedig akár 40 gramm cukor is lehet!
Világszerte különböző mértékű a napi cukorfogyasztás kortól, környezettől, országtól függően. Magyarországon a felnőttek által bevitt cukormennyiség a teljes kalóriabevitel 7-8 százalékát teszik ki, míg Spanyolországban vagy az Egyesült Királyságban ez az arány 16-17, Portugáliában pedig majdnem 25 százalék.
Bár valóban nagyon kevésnek tűnik a napi maximum 6 teáskanálnyi cukor, kis odafigyeléssel azonban könnyen kiszűrhetjük vásárláskor az olyan élelmiszereket, amelyek hozzáadott cukor szempontjából tiltólistásak lehetnek.
Forrás: macosz.hu