Labordiagnosztikai vizsgálattal közel 50 féle élelmiszer esetében kimutatható a táplálékintolerancia, ami a feldolgozott élelmiszereket és gyorséttermi ételeket gyakran fogyasztó társadalom egyre inkább elterjedt problémája. A leggyakrabban a laktóz és a gluténérzékenység kialakulása figyelhető meg, amelyek a helyes diagnózist követően megfelelő étrend kialakítása mellett hatékonyan kezelhetők. A laktózérzékenység a tejtermékek elhagyásával vagy laktózmentes termékek fogyasztásával megfelelően kordában tartható. Cöliákia esetén szigorú gluténmentes diéta mellett az emésztőrendszer nagyjából 6 hónap alatt visszaáll a normális működésre. Fontos azonban, hogy a gluténmentes és laktózmentes diéta egy életre szól, nem szabad abbahagyni, mert a betegség újra káros folyamatokat indít el, akár látványos tünetek nélkül is.
Mivel a speciális ételek beszerzését igénylő gluténmentes vagy laktózmentes diétás étrend kialakítása jelentős plusz kiadással jár a beteg számára, az állam személyi adókedvezmény biztosításával támogatja az érintetteket. Fontos tudni, hogy nem segélyről van szó, hanem a megszerzett jövedelmet terhelő adócsökkentésről. A személyi adókedvezményt kizárólag a jogosult veheti igénybe, családtaggal vagy házastárssal nem osztható meg, a jogosultsággal rendelkező gyermek személyi adókedvezményét sem veheti igénybe a szülő.
A személyi adókedvezményre jogosult, aki a 335/2009. (XII. 29) Kormányrendeletben listázott valamelyik betegségben szenved, ezek között megtalálható a laktóz és gluténérzékenység számos fajtája. Háziorvos segítségét kérjük, ha nem vagyunk biztosak a jogosultságunkban.
A kedvezmény igénybevétele minden esetben orvosi igazoláshoz kötött: ilyen igazolást szakambulancia és kórházi osztály szakorvosa állíthat ki, vagy a szakorvosi dokumentáció alapján a háziorvosunk.
Természetesen, ha rendelkezésre áll fogyatékosságot megállapító határozat, akkor az lesz a személyi adókedvezmény jogosságának igazoló dokumentuma. Ezt a 49/2009. (XII.29.) EüM rendelet szabályozza.
Ha valaki évek óta igazoltan a fent említett kormányrendeletben felsorolt betegségek valamelyikében szenved, tehát már korábban is jogosult lett volna a személyi adókedvezményre, akkor a kedvezményt az igazolás megszerzését követően az 5 éves elévülési időn belül, a személyi jövedelemadó bevallások önellenőrzésével visszamenőlegesen érvényesítheti.
A személyi adókedvezményt havonta is érvényesíthetjük a munkáltatónak leadott nyilatkozatunkkal. Az ehhez szükséges nyomtatványt a munkáltatótól, kifizetőtől kell kérni.
Az adóbevallás készítésekor igénybevehető személyi adókedvezmény éves összege pedig:
A glutén- és laktózintolerancia kedvezményes labordiagnosztikai vizsgálati lehetőségeiről itt tájékozódhat.
Forrás: laktozerzekeny.hu