Az országban minden negyedik ember életét megnehezíti a reflux, aminek kialakulásáért legtöbbször az egészségtelen életmód és a stressz a felelős. A refluxnak, amit a mindennapokban legtöbbször gyomorégésként emlegetünk általában nem tulajdonítunk nagy jelentőséget és a kezelésével sem foglalkozunk, esetleg vény nélkül is kapható készítményekkel próbálunk tenni ellene. Ám a kezeletlen reflux asztmát, krónikus hörghurutot vagy torokgyulladást is okozhat, sőt akár nyelőcső-, gége-, vagy gyomorrák kialakulásához is vezethet – hívja fel a figyelmet Dr. Takáts Alajos Tamás, a Semmelweis Egyetem I. Sz. Sebészeti Klinika belgyógyász-gasztroenterológus főorvosa.
A reflux betegség egy olyan funkciózavar, amely esetén a gyomor és a nyelőcső közötti záróizom nem működik megfelelően. Emiatt a gyomorsav, illetve az epeváladék visszajut a nyelőcsőbe, ami gyomor- és nyelőcsőégést, nyelési nehézséget, görcsöt, savfelböfögést, puffadást és alvászavart válthat ki, de mellkasi fájdalom, krónikus köhögés, sőt még fülfájás is előfordulhat. A főorvos szerint ha a fentiek közül bármely tünet állandósul, feltétlenül fel kell keresni a háziorvost, aki megfelelő szakrendelőbe irányítja a beteget.
Az időben diagnosztizált reflux betegség gyógyszeres kezeléssel, bonyolultabb esetben műtéttel gyógyítható. A tünetek túlsúly esetén fogyással, fokozott stressz esetén pedig a pszichés terhelés enyhítésével megszüntethetők. A gasztroenterológus tanácsai a refluxtól szenvedő betegeknek:
Rendszeres mozgás
Napi többszöri kis mennyiségű étel fogyasztása - lehetőleg nyugodt körülmények között, alaposan megrágva az ételt
Lefekvés előtt két órával már ne egyenek
Kerüljék a csokoládé, az olajos magvak, a kávé és a bor mellett a zsíros, szénsavas, túl fűszeres vagy szélsőséges hőmérsékletű ételeket
Mindezek mellett kiemelten fontos a dohányzás mellőzése, valamint a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása. Ezen kívül segíthet még a savmegkötő hatású, magas rosttartalmú ételek - mint a köles, korpa, tönkölybúza, tej - fogyasztása, illetve a laza, bő ruhák viselése.
A fenti tanácsok az egészségesek számára is követendőek, érdemes megfogadni őket, mert nemcsak a tünetek enyhítét szolgálják, segítségükkel meg is előzhető a betegség.
Forrás: semmelweis.hu