A népi gyógyászat ma kedvelt általános, vagy kiegészítő része a házi kúráknak: sokan próbálják gyógynövényekkel, gyógyfüvekkel kezelni betegségüket, de gyakran használják őket az immunrendszer erősítésére, vagy akár fogyókúra részeként is. Ám ezzel együtt fontos tisztában lenni azzal, hogy mára számos, nagyanyáink által még előszeretettel használt gyógynövényről derült ki, hogy hosszútávon többet árt, mint használ. A fekete nadálytőből készült teát régen igen gyakran használták torokfájás kezelésére, de ma már tudjuk, hogy e növény toxikus anyagai a szervezetben felhalmozódva rákkeltő hatásúak. A farkasalmát korábban vélt immunerősítő hatása miatt fogyasztották, mára viszont bizonyossá vált, hogy halálosan mérgező. A vérehulló fecskefű ma is használt gyógynövény, az epe- és májbetegségek gyógyszereinek fontos összetevője, ám házi szerek készítésére nem alkalmas, mert nem megfelelően alkalmazva súlyos mellékhatásai lehetnek.
Dr. Kéry Ágnes, a Semmelweis Egyetem Farmakognózia Intézet docense azt javasolja, hogy a természetes gyógymód hívei mindenképpen a gyógynövény-szakirodalom legújabb kiadásait szerezzék be, azokból tájékozódjanak. Ezen kívül pedig ha valaki egy számára új növény fogyasztását követően szokatlan tünetet/tüneteket észlel magán, feltétlenül keresse fel a legközelebbi kórház toxikológiai osztályát.
A szakember nem javasolja a különböző gyógynövények saját kezű begyűjtését, mert azok legtöbbje mára kiszorult eredeti lelőhelyéről, gyakran előfordul szemétdombokon, vagy utak mentén, így ipari szennyeződéseket, növényvédőszer-maradványokat tartalmazhat.
Már csak azért is érdemes inkább gyógyszertárakban, illetve szaküzletben beszerezni a gyógynövényeket, mert akinek nincs tapasztalata, könnyen összekeverheti az ehető és a mérgező növényeket. A medvehagyma, a májusi gyöngyvirág és az őszi kikerics például - bár nem ez a jellemző - idén egyszerre hajtottak ki, leveleik nagyon hasonlóak, könnyen összetéveszthetőek. Hatásuk azonban igencsak eltérő: míg a medvehagyma gyógyhatású, addig a gyöngyvirág és a kikerics nagyobb mennyiségben végzetes is lehet. A bodzafajtákat szintén nem nehéz összekeverni, de míg a fekete bodza virágzatát és érett termését is használjuk, fogyasztjuk, a hasonló kinézetű bíborszínű porzójú gyalogbodza ciánglikozid tartalma miatt mérgezési tüneteket okozhat.
Aki betegsége gyógykezelésének kiegészítéseként szeretne alkalmazni gyógynövényeket, annak fontos tudnia, hogy a gyógynövények, gyógyfüvek különböző mellékhatásokat idézhetnek elő, ráadásul a gyógyszerek hatását is megváltoztathatják, ilyen esetekben érdemes orvossal is egyeztetni - hívja fel a figyelmet a szakértő. Pl. véralvadásgátló szedése mellett nem szabad nagy mennyiségű fokhagymát fogyasztani, mert gátolhatja a gyógyszerek hatékonyságát. A szívelégtelenségben szenvedőknek és a transzplantáltaknak szintén nem ajánlott a gyógynövényes terápia, mert a gyógyszerek hatását befolyásolva tragédiát is okozhat.
Dr. Kéry Ágnes szerint még amit nagyon fontos tudni, hogy a gyógynövény teák nem alkalmasak mindennapi folyadékpótlásra, ugyanis nincs olyan közöttük, amely akár huzamosabb ideig is korlátlanul fogyasztható lenne. Mivel ezek a növények teaként koncentráltan alkalmazva, terápiás hatásuk révén lényegében gyógyszernek minősülnek, így csak kúraszerűen fogyaszthatóak.
Forrás: semmelweis.hu