A szívátültetés mára az akut és krónikus szívelégtelenség végstádiumának elfogadottan leghatékonyabb terápiájává vált. Néhány évvel ezelőtt hazánkban még átlag 10-15 szívátültetést végeztek évente, Magyarország 2012-es Eurotransplant csatlakozása azonban megnövelte ezt a számot, azóta a sürgős átültetésre váró betegek külföldről is kaphatnak szívet. Ennek is köszönhetően tavaly a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív és Érgyógyászati Klinikáján rekordszámú, összesen 50 beültetést végeztek. Az 50. szívátültetést december 17-én végezték egy 41 éves, kétgyermekes családapán, aki évek óta súlyos szívelégtelenségben szenvedett. A transzplantáció sikeres volt, a beteget karácsonykor családja már az intenzív osztályon látogathatta, 3 héten belül várhatóan hazaengedik.
A Semmelweis Egyetem Szív- és Érgyógyászati Klinika rekordszámú transzplantációs eredményének oka az is, hogy az orvosok minden lehetőséget megragadtak a műtét elvégzésére, ha lehetett egy nap alatt két szívátültetést is végeztek. A Semmelweis Egyetemen a szívátültetés előkészítésében, a műtét elvégzésében és az utókezelésben mintegy 30 orvos és 60 főnyi szakszemélyzet vesz részt. A nemzetközi transzplantációs társaság adatai szerint a világon csak 10 olyan szívcentrum van, ahol 50 szívátültetést végeznek évente, így ez a hazai eredmény mindenképpen jelentősnek számít.
Magyarországon 300 000 szívelégtelenségben szenvedő beteget kezelnek, ám mindössze pár százra tehető azon betegek száma, akiknél a szívátültetés reális gyógyítási lehetőségként jöhet szóba. A Semmelweis Egyetem kiemelt feladatként kezeli a szívtranszplantációs program sikerét, és folyamatosan biztosítja a legmagasabb szintű betegellátáshoz szükséges eszközöket és feltételeket. Ennek keretében 2012-ben speciálisan műszívbeültetésen és szívátültetésen átesett betegek kezelésre berendezett intenzív osztály kezdte meg működését. Itt került sor 2008. február 15-én az első hazai műszív beültetésére, 2012-ben pedig elvégezték az első hazai végleges műszív beültetést.
Forrás: semmelweis.hu